Česko má první 3 případy nakažených Covid-19 a dva ze tří přicestovaly z Itálie po zemi osobními auty, ve třetím případě kontrola na letišti nic neodhalila u nakažené Američanky! Pokud člověk nemá již rozvinutou nemoc ve svém těle a nachází se jen v inkubačním období, měření teploty nákazu nemusí prokázat! Vyhlásit zákaz letů z Milána a Benátek do Prahy nic nevyřeší, většina Čechů do Itálie cestuje s lyžemi do zimních italských resortů auty! Jediným řešením je čínský model check pointů na hranicích a lustrace osob, odkud cestující v autech a vlacích přijíždějí přes rakouské hranice do ČR!
Jak se dalo očekávat, Česko má první 3 případy nakažených virem Covid-19 a česká vláda svolala na pondělní ráno krizové zasedání Bezpečnostní rady státu, kde se rozhodlo, že vláda vyhlásí zákaz leteckých linek z Koreje a dále z Itálie, konkrétně z Milána, Benátek a z Boloně do České republiky, protože v těchto oblastech je největší koncentrace nákazy tímto čínským virem [1]. Nákaza zasáhla dva české muže a jednu Američanku při turistické návštěvě Prahy [2].
V případě obou českých mužů se jedná o osoby, které se z Itálie vrátily osobními automobily přes Rakousko a pouze v případě Američanky šlo o letecký spoj z Itálie do Vídně. Odtamtud potom cestovala autobusem do Brna, kde strávila jednu noc a potom odcestovala do Prahy [3]. Přestože i na vídeňském letišti probíhají kontroly, měření teploty cestujících je velmi nespolehlivá metoda, jak se ukazuje ze zkušeností z Číny, a proto i Američanka bez problémů kontrolou prošla i s virem Covid-19 ve svém těle.

Prvním případem je muž, ročník 1952, který byl v Itálii na konferenci v Udine. Těžkosti začal mít už minulý čtvrtek, kdy kontaktoval české hygieniky a ti ho instruovali, že má být doma a má sledovat svůj stav. O víkendu se mu přitížilo, a proto šel v sobotu na odběry, kde mu zjistili nákazu. Druhým případem je muž, ročník 1976, který s rodinou pobýval v zimním soukromém penzionu Auronzo di Cadore nedaleko Benátek.
Třetí případ je ale asi opravdu nejkřiklavější. Americká turistka, resp. studentka, ročník 1999, odletěla z Milána do Vídně, odkud se do ČR přesunula autobusem, nejprve do Brna a potom do Prahy. Cestovala spolu s kamarádkou z Ekvádoru. Po příjezdu do Prahy a po ubytování v soukromém bytě v rámci systému AirBnB se jí udělalo špatně a vyhledala lékařskou pomoc v nemocnici Na Bulovce. Covid-19 byl u Američanky potvrzen, u její kamarádky byl test negativní, ale bude se podle všeho provádět znovu, protože příznaky má prý totožné jako Američanka.
Američanka přiletěla do Vídně s kamarádkou, prošla kontrolou bez problému, odjela do ČR, pronajala si byt AirBnB v Praze, udělalo se jí špatně a už to jelo…
Obě dvě turistky přiletěly do Vídně letadlem a kontroly na letišti u nich nic nezjistily, což je poněkud alarmující, že vzápětí a krátce po jejich příletu do Prahy vyhledaly pomoc v nemocnici. Tyto případy jsou popisovány z Číny u některých nemocných, které se označují jako “fast progress” osoby s velmi rychlým rozvojem manifestací choroby. V mnoha případech v Číně se potvrzuje, že měření teploty člověka na čele pomocí skeneru je průkazné pouze u osob, které mají pomalejší vývoj nemoci a tělo aktivuje svoji imunitu a s virem bojuje klasickým vlastním způsobem, zvýšením teploty těla, čímž se imunitní systém snaží virus zabít.

Když má tzv. člověk “teplotu”, je to příznak toho, že imunitní systém vám funguje správně. Jenže v případě Covid-19 se objevuje mnoho fast progress případů, kdy člověk do poslední chvíle nemá příznaky, nemá zvýšenou teplotu, ale to se najednou během několika málo hodin mění a člověk přichází k lékaři s plně rozvinutou nemocí ve fázi plného rozvoje, takže tělo nemá čas aktivovat imunitní systém. To jsou právě případy těch osob z Číny z ledna tohoto roku, kde muž stojí na ulici a najednou padá na zem. Video jsme přinesli v našem článku zde. Průběh nemoci je totiž tak rychlý u některých osob, že nastoupíte do letadla, jste v pořádku, po 2 hodinách projdete po přistání kontrolou bez problému, ale o další hodinu později je vám zle a voláte do nemocnice.
Čína kontroluje a lustruje cestující, v Evropě se to nechává na dobrovolném rozhodnutí samotných cestujících, jestli po návratu z krizové zóny kontaktují lékaře
V Číně proto počátkem února zavedli systém, že na mezinárodních letištích zjišťují, odkud pasažéři cestují, jaká města v Evropě navštívili, protože existuje obava z tzv. reimportu nákazy z ciziny zpátky do Číny v době, kdy vlna nákazy v Číně bude už končit, ale ve světě se bude teprve rozvíjet. Ovšem i uvnitř Číny neponechala armáda nic na náhodě a na vybraných místech jsou budovány check pointy na vjezdech do měst, kde policie a armáda zjišťují, kdo a odkud cestuje. Je to lepší opatření, než úplně uzavření měst do karantény, pokud k tomu není důvodu, což by zastavilo obchod a veškerý život.
Jenže, přesně tyto check pointy by správně měly být zavedeny i v ČR na hranicích s Rakouskem, kde by bylo možné zjišťovat od lidí místo, odkud cestují. Pokud se toto nezačne realizovat, za dva týdny můžou být v ČR desítky nemocných, to není přehánění, to je citování faktů z Itálie jak to dopadne, když se situace na počátku podcení a lidé se nechají cestovat bez kontroly, především auty, z rizikových oblastí.

Bezpečnostní rada státu tak dnes sice zákaz letů z Milána, Benátek a Boloně do Prahy prosadila, ale v dnešní době lze takový zákaz snadno obejít pomocí přestupu přes jiné letiště. Odletíte z Milána prostě do Krakowa nebo do Frankfurtu, a odtamtud potom do Prahy. Přesně tak to provedli šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta Martin Nejedlý, když se vraceli z Číny do Prahy, ale nepoužili přímou linku, která byla zrušena kvůli bezpečnosti, nýbrž využili přestup v Dubaji.
Zabránit transportu viru z Číny a z Itálie je v dnešní době prakticky nemožné, protože lidé se mohou do svého cíle cesty z nakažené oblasti dostat mnoha způsoby a bez mohutných opatření, které přijala Čína, nelze transportu viru zabránit. Jediným řešením by byla lustrace lidí cestujících v autech do republiky, a zřejmě by nestačilo kontrolovat jen rakouskou hranici, protože mnoho lidí by to objelo přes Německo nebo Maďarsko a následně Slovensko.
Děti do 9 let mají proti Covid-19 podivnou imunitu. Má to souvislost s hormony v lidském těle?
V souvislosti s touto nákazou je třeba mít obavy především z turistů využívajících soukromé ubytovací kapacity AirBnB, protože tento způsob turistiky není nijak organizovaný a sledovatelný. Zatímco hotely spolupracují s cestovními kancelářemi a hygieniky, soukromí majitelé soukromých bytů v rámci AirBnB nic s nikým nekoordinují, takže nakažená osoba si pronajme hypoteticky na 5 dní jeden byt v Praze, který sdílí s několika dalšími osobami, po nich se tam ubytují další 4 turisté, a když jenom jeden z těchto turistů bude s nákazou bydlet v bytě třeba i jeden den, je vysoké riziko, že se to přenese na ostatní. Především hotely a ubytovací systémy jako AirBnB mají v této chvíli před sebou klíčovou otázku, jak zamezit šíření viru. Doporučení vlády, aby lidé necestovali do Itálie, přichází asi tak o 2 týdny pozdě.

Údaje serveru Worldometers jsou velmi zarážející [4] a znovu vracejí otázku, proč se Covid-19 prakticky vyhýbá dětem. Ve věku 0 až 9 let totiž nedošlo ještě ani k jedinému úmrtí dítěte. Ve věku od 10 do 19 let je to potom úmrtnost ve výši 0.2% ze všech nakažených. Děti do 9 let věku jsou vůči tomuto viru do nějaké míry imunní, a to i přesto, že jsou v kontaktu s nakaženými rodiči v jedné domácnosti. Včera zazněla u Alexe Jonese velmi zajímavá informace a spekulace, že tato hranice věku se přesně shoduje s věkem pre-puberty. Děti předpubertálního věku tak mají imunitu podle všeho, a to by dávalo velkou souvislost s hormony v těle člověka.
- 0-9 let bez úmrtí
- 10-19 let smrtnost 0,2%
- 20-29 let smrtnost 0,2%
- 30-39 let smrtnost 0,2%
- 40-49 let smrtnost 0,4%
- 50-59 let smrtnost 1,3%
- 60-69 let smrtnost 3,6%
- 70-79 let smrtnost 8,0%
Pamatujete si, jak vědci z americké laboratoře zjistili, že virus Covid-19 se nejlépe množí v plicích asijských mužů? Přinesli jsme o tom článek [5]. Jakým způsobem virus provádí interakci s napadenu buňkou? Je totiž možné, že virus ke svému uchycení v buňce a k množení potřebuje charakteristický enzym, případně hormon, který se nachází jen v tělech dospívajících a dospělých lidí, tedy např. testosteron a estrogen. Jelikož u předpubertálních dětí tyto hormony jsou v zanedbatelném množství, dávalo by to potom smysl, proč se nákaza a především úmrtí z této nákazy dětem ve věku do 9 let úplně vyhýbají.
Mechanika přenosu viru, který proniká karanténami, aniž by pronikali pacienti, má jediné logické vysvětlení
Jenže to nemá nic společného s mechanikou přenosu viru jako takového. Zjištění amerických úřadů před pár dny, že v Oregonu a ve Washingtonu se nakazily osoby, které se s nikým nestýkaly, s výjimkou poslíčků donášejících nákupy a pizzu, kterým platily v hotovosti, vyvolává oprávněné obavy, že mostem přenosu jsou bankovky jako jeden z nejdokonalejších přenašečů virů a bakterií. K této tématice chystám extra článek, nicméně tuto skutečnost potvrzují i čínské úřady, že virus proniká bez problémů i karanténami, aniž by to bylo zásluhou samotných nakažených lidí, že by z karantény utíkali.
Právě proto začala centrální čínská banka spalovat veškeré bankovky stažené z nejvíce infikovaných čínských měst [6], protože jim začíná docházet, že karanténa je k ničemu, když dojde k izolaci nakažených lidí, ale nakažené bankovky ve svém oběhu cestují z nakažených měst dál a pryč. Dovedete si představit, kolik takových hotovostních bankovek se dostane do světa?

Nemusí jít vůbec jenom o čínské bankovky, ale i o americké dolary, kterými se hojně platí v Číně na tržnicích, existují dokonce obchody v Číně, kde se akceptují dolary a Eura. A potom tu jsou tržnice, obchody s neoficiálním zbožím, černý trh, ale i restaurace pro cizince, kde se platí cash pomocí valut. Čína je sice daleko v oblasti bezhotovostních plateb, kdy lidé platí nejen kartami, ale už dokonce i mobily vybavenými NFC čipy, jenže toto platí pouze pro určité schéma sociální vrstvy v Číně, obvykle tzv. střední třídy. Obyčejní Číňané, ale i cizinci a turisté, nakupuji na tržnicích a tam se všude jede pouze hotovost, to samé platí o drobných službách, od restaurací, kaváren, až po taxikáře atd.
Česká vláda by tak měla nejen sledovat, kdo se odkud vrátil, ale s čím se vrátil, s kolika bankovkami, s kolika mincemi, a ty by měly být dezinfikovány odbornou cestou. Pokud totiž virus na bankovkách zůstane, nemocný člověk se po pár týdnech vyléčí, vrátí se z nemocnice, ale bankovky znovu po čase uvede do pohybu. Ochrana proti viru nemůže být jenom částečná, musí být komplexní. Bohužel se zdá, že to chápe zatím jenom Čína, která kromě karantén a desinfekcí ulic zahájila i mohutné stahování bankovek, jejich desinfekci a v případě nejvíce nakažených měst jsou bankovky rovnou spalovány. Čínské zkušenosti by opravdu neměly být brány na lehkou váhu a bagatelizovány.
-VK-
Šéfredaktor AE News