Fake news média: Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje americkým poskytovatelům internetu prodávat behaviorální data uživatelů. Jenže to už dávno dělají Google, Facebook i Microsoft! Chceme všechno zadarmo a tohle je důsledek?
Donald Trump v pondělí podepsal velmi kontroverzní a z pohledu uživatelů internetu prý doslova drakonický zákon, ale ve skutečnosti je to celé jinak a opět tady kalí vody americký fake news MSM (mainstream) sektor, který se opět snaží poškodit Donalda Trumpa. Nový Trumpův zákon o soukromí na internetu totiž ruší předchozí zákon Baracka Obamy [1], který nařizoval provozovatelům internetových sítí nejprve získat od koncového uživatele souhlas se shromažďováním jeho tzv. behaviorálních dat. To jsou soukromá data uživatelů, která se generují v průběhu času na koncovém zařízení tím, jak člověk používá internet a operační systém. Behaviorální data by se česky nazvala jako „data o chování“, v tomto případě o chování uživatele. Mezi behaviorální data patří seznamy navštívených stránek, periodicita návštěv, klíčová slova hledaná skrze webové prohlížeče, jejich periodicita, geografická data, sociální profil uživatele, věk, zájmy a sociální propojení s ostatními subjekty v okolí.

Behaviorální data jsou zlatým hřebem pro marketingové firmy a strategie firem a tato data se vyvažují zlatem. Bohužel, na druhé straně jsou tato data personalizována na každou osobu, takže data mohou být i velmi nebezpečně zneužita, protože rozsah sběru behaviorálních dat nemá omezení. Takže ve spolupráci s operačním systém Windows 10 to už došlo tak daleko, že operační systém přímo zachycuje, co píšete a odesílá to k analýze na servery partnerských firem Microsoftu. Prý je to kvůli zlepšení uživatelských zážitků a analýzám predikce textu. Tak určitě. Původní Obamův zákon pro tyto praktiky vyžadoval souhlas uživatele, tzn. nějaké odkliknutí EULA smlouvy při instalaci operačního systému nebo souhlas při podpisu smlouvy s poskytovatelem internetu. Dosud však mohly v USA tato data sbírat jenom softwarové firmy, ne provozovatelé infrastruktury. A tady se nám ukazuje holá realita.
Globalisté podle Obamy směli sbírat data, národní firmy nikoliv!
Zatímco globalistické softwarové firmy jako Google, Microsoft, Facebook, Amazon, Apple a další mohly podle Obamova zakona sbírat behaviorální data o uživatelích, americké domácí firmy, které provozují v USA fyzickou infrastrukturu sítí, to dělat nemohly. Národní americké firmy tak byly diskriminovány, zatímco globalistické firmy mohly na softwarové úrovni sbírat o uživatelích data, jak se jim zlíbilo. Trump proto tento Obamův paskvil zrušil a poskytl právo na sběr dat i americkým národní firmám, americkým operátorům sítí.
Trumpův zákon proto Obamovu regulaci pro operátory ruší, protože podle Trumpa jde o neoprávněný zásah do podnikání provozovatelů internetové infrastruktury. Pokud někdo používá soukromou síť operátora, soukromý operátor má právo si určit, za jakých podmínek tam mohou zákazníci fungovat. A protože operátoři sítí žijí z poplatků za přenosy a tyto poplatky jsou dlouhodobě nízké, tak nyní chtějí plus k tomu vydělávat na sběru a následném prodeji behaviorálních dat svých klientů, jako vydělávají softwarové společnosti. Trump totiž razí ideu, že soukromé vlastnictví rovná se absolutní právo vlastníka určovat si své podmínky nakládání s majetkem, a v tomto ohledu nelze Trumpovi nic vyčítat. On pouze plní své zásady a jak sliboval před volbami, ruší regulace. A regulace sběru dat o uživatelích internetu ze strany provozovatelů sítí z dob Obamovy vlády byla jednou z nich.

Na praxi to nebude mít žádný vliv. Behaviorální data dnes sbírají všechny velké firmy a bez odsouhlasení EULA se vám ani nenainstaluje prohlížeč. A jeho instalací souhlasíte úplně se vším. To samé při podpisu smlouvy o odběru internetu, nebo při zakoupení SIM karty do telefonu, všude je uvedeno, že v důsledku toho a toho může provozovatel, nebo třetí strany, shromažďovat data o všem možném. Trump do toho vnesl pouze to, že teď bude trh narovnán. Kritici předchozího zákona argumentovali tím, že nutí ISP operátory získávat tyto souhlasy od zákazníků, zatímco Google nebo Facebook nic takového nepotřebovali, takže Trumpův zákon staví provozovatele internetu na stejnou úroveň jako softwarové giganty.
Behaviorální data hradí náklady na provoz internetových služeb
Přeloženo do laické řečí, zatímco dříve mohli behaviorální data sbírat jenom firmy, které neprovozují fyzické sítě, dnes nově můžou tato data shromažďovat i operátoři sítí. To je jediná změna, kterou přináší Trumpova novela. Je to ale v pořádku? Ne, není. Jenže tím se zase dostáváme k vlastnictví a ke sporu, kde soukromé vlastnictví má končit? Typickým příkladem je pronájem bytu. A teď si vezměte, že by majitel bytu řekl, že vám dovolí v bytě bydlet zdarma, nebo téměř zdarma za nějaký pakatel pár korun na den, ale podmiňoval by to tím, že o vás bude sbírat behaviorální data a informace o chování a bude potom data prodávat. Souhlasili byste s tím? Mnoho lidí ano. Kdo by to nebral, že? A mnoho lidí ne, protože kdo chce soukromí, připlatí si. To je právě ten klíčový problém internetu, který si dodnes nikdo neuvědomuje.

Sítě dnes mají soukromé vlastníky. Proudí po nich miliony terabajtů dat každý den, ale poplatky za přenos jsou opravdu směšné vzhledem k objemům. Co kdyby se stalo, že by internet začal fungovat tak, jak bylo kdysi počátkem 70. let uvažováno, že by data proudila po síti stejně, jako proudí auta po silnicích? Některé cesty by byly laciné a tím pádem pomalejší, některé by se platily jako dálnice a tam by to frčelo a některé by byly zdarma, které by byly zahlcené. Tento model byl nakonec zavržen, protože by to zabrzdilo rozšíření internetu. Ale dnes se ta otázka znovu vrací. Operátoři sítí chtějí konečně z provozu internetu vydělávat, takže buď zpoplatní průjezdy jednotlivých paketů jejich sítí, anebo budou mít zisk z prodeje behaviorálních dat a klientů sítě se to finančně nedotkne.
Když Trump dělá pořádky
Jakkoliv je to úděsné, Trumpovo řešení je jediné, které má hlavu a patu z hlediska businessu. Každý chce vydělat, internet není zadarmo. To však neznamená, že by lidé si měli říct, že se nic neděje. Naopak, děje se toho až moc a behaviorální data jsou sbírána každým okamžikem a lidé tomu sami napomáhají tím, když o sobě na sociální sítě píší věci o rodině, o počtu dětí, o zálibách atd. Tyto údaje mají personalizační charakter a jejich sběrem se vytváří behaviorální data, určují se trendy, nákupní a prodejní strategie, aktualizují se portfolia produktů, výrobci aut mění kolekce barev, podle preferencí lidí, kteří hledají na Googlu hesla aut a jejich barev atd. Stejně tak ale data může používat i stát, aby viděl, kdo koho nenávidí z politiků, kdo má jaké preference a jakou oblibu u voličů, z jakého spektra se voliči rekrutují apod.

Obamův předchozí zákon byl podvod. Tvářil se, že někoho chrání, ale ve skutečnosti diskriminoval americké národní firmy a provozovatele internetu v USA, zatímco regulace sběru dat se vůbec nedotýkala globalistických softwarových firem jako je Google, Microsoft nebo Facebook. Oni jako globalčiky mohli sbírat data bez souhlasu, ale američtí operátoři sítí nemohli. Mainstreamové fake news vysílačky tuto skutečnost prostě tají, nebo jí zkreslují. Není přece možné, aby existovala situace, kdy někdo data na internetu sbírat může a někdo jiný nemůže. To je pokrytectví. Buď ať nikdo nesmí (a skončí tím reklama a také skončí internetové přenosy zadarmo pro datové pakety), anebo ať všichni mohou sbírat data. Férový přístup. To první je utopie, takže Trump zvolil druhou cestu. A podívejte se, jak jednohlasně na něho teď plive mainstream i alternativa. Nikdo jako by nepochopil, co předchozí Obamův zákon znamenal: diskriminaci US operátorů, ale ponechání výhody sběru dat globalistickým firmám.
Kdo chce soukromí, musí se rozloučit s myšlenkou internetu zadarmo
Bylo by skvělé, kdyby data nesměl sbírat nikdo, ale z čeho by potom byly placeny služby, které jsou dnes pro uživatele zdánlivě zdarma? Třeba posílání emailů na druhý konec planety bez poplatků za dálkové pakety, jako byly kdysi dávno poplatky za volání „meziměsto“? Zmizely by freemaily jako Seznam nebo Gmail, lidé by si museli cvakat za poštovní schránky, zmizel by YouTube a Facebook. Ne, že by to byla ztráta pro mně, ale pro dost lidí určitě. Všechno, co je dnes na internetu zdánlivě zdarma, je ve skutečnosti placeno reklamou. A ta je cílena na uživatele právě podle zpracování behaviorálních dat, které někdo jiný musí nasbírat. Chtěli jste to zadarmo, tak to máte, chtělo by se říct. Bohužel, nic není na světě zadarmo, to jen někdo jiný tu věc za vás zaplatil. A nezaplatil to zadarmo. Něco to bude stát. Co to bude stát? Data o našem soukromí! Soukromí ale řešit jde, placené VPN, placený email u Protonu, placené aplikace v mobilech. Sice to není záruka konce sběru behaviorálních dat o vás, ale je to dobrý začátek.
-VK-
Šéfredaktor AE News