Vladimir Putin prohlásil, že Rusko neuzná status KLDR jako jaderné mocnosti. Nukleární program Pchjongjangu prý podkopává bezpečnost v regionu. A ty americké letadlové lodě, mohutná cvičení Pentagonu s Jižní Koreou a Trumpovy hrozby jsou OK?
V ruském Vladivostoku probíhá již třetí Východní ekonomické fórum [1] a dnes na něm zazněly velmi zvláštní výroky ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Jak uvedl ruský portál Sputnik, Vladimir Putin prohlásil a ujistil jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, že Rusko neuzná status KLDR jako jaderné mocnosti [2]. Podle Putina prý Pchjongjang hrubě narušuje úmluvu Rady bezpečnosti OSN, podkopává režim nešíření jaderných zbraní a vytváří bezpečnostní hrozbu v severovýchodní Asii. Tento výrok nepochází od Nikki Haley, americké zástupkyně v OSN, ani od amerických generálů, od kterých jsem zvyklí na takovou rétoriku, ale jde o stanovisko Vladimira Putina. Několik čtenářů AE News nás do redakce upozornilo, co si o tom myslíme, jestli Vladimir Putin neměl spolu s tím vyzvat i k ukončení právě probíhajícího vojenského cvičení americké a jihokorejské armády v těsné blízkosti severokorejského pobřeží, které eskaluje situaci a provokuje armádu KLDR. Jižní Korea navíc reagovala na víkendovou severokorejskou zkoušku vodíkové bomby svým vlastním vojenským raketovým cvičením. Z úst Vladimira Putina nezazněla výzva k obou stranám konfliktu, aby se zdržely eskalace, Vladimir Putin kritizoval pouze Pchjongjang.

Znovu se ukazuje, že Vladimir Putin hraje velmi zvláštní hru, pro kterou nachází pochopení stále méně lidí. Jedinou cestou k míru na Korejském poloostrově je ukončení eskalace z obou stran. Rusko má dostatečné silové a diplomatické páky, aby zatlačilo na Pchjongjang, aby ukončilo raketové zkoušky a prozatím pozastavilo jaderný program, aby se otevřel prostor pro mírové rozhovory. Stejně tak je potřeba, aby Soul zastavil společná cvičení s americkou armádou, která každoročně provokují Severní Koreu k nepříčetnosti. Nejsou to ani dva týdny zpátky, kdy americký prezident Donald Trump uvedl na adresu KLDR, že rozpoutá na jejím území ohnivou bouři a vyslal znovu do oblasti další letadlovou loď. Severní Korea úspěšně otestovala termonukleární bombu [3] a tím prokázala, že zvládá výrobu termonukleárních zbraní. Jenže to, co pronesl Vladimir Putin ve Vladivostoku, vytváří nebezpečnou situaci. KLDR míří do obrovské izolace, která může skončit katastrofou.
KLDR slouží Číně jako nárazníková zóna před americkou armádou v Jižní Korei
Až do současné chvíle měla a má KLDR ochranu v podobě Číny a v menší míře, v diplomatické rovině, v podpoře Ruska. Pro Čínu je role Pchjongjangu strategického charakteru, protože KLDR představuje nárazníkovou zónu mezi čínskou a americkou armádou (která je od 50. let dislokována v Jižní Korei). Američané chtějí provést s Čínou to samé, co udělali s Východní Evropou. To znamená, nejprve v Číně odstranit vládu komunistické strany, nahradit ji loutkovou demokracií a poté zprivatizovat a rozkrást čínské zdroje. Přestože Čína obchoduje s USA a jejich vzájemné souručenství se zdá být výhodné, ve skutečnosti jde o sňatek z rozumu, který nemusí mít věčného trvání, zejména ve chvíli, kdy Čína se rozhodla zbavit svých dolarových rezerv. V rámci skupiny BRICS už několik let probíhají procesy na nahrazení amerického dolaru jako rezervní světové měny a americký FED toto spatřuje jako bezprecedentní úrok na systém americké a potažmo sionistické světové moci známý pod označením Pax Americana.

Z tohoto potom vyplývá, že čím větší hrozbu představuje pro americké zájmy v regionu KLDR, tím méně obav o vlastní bezpečnost před americkými systémovými útoky může mít Peking. Jakmile padne Pchjongjang do rukou americký sionistů, v tom okamžiku přijde na řadu barevná revoluce v Číně. Vlastnictví vodíkové zbraně navíc tento stav zabetonovává, protože Pchjongjang by případné sankce ze strany Pekingu považoval za zradu, která by mohla vyústit ve vojenský střet s Čínou. A to by byla výhra amerických neoconů a sionistů, pokud by se dva bývalí spojenci, Peking a Pchjongjang pustili sami do sebe. Tak hloupá a naivní vláda v Pekingu opravdu není. O to více se teď bude otáčet pozornost na Moskvu, Američané začnou na Vladimira Putina zkoušet svojí hru “něco za něco”. Putinův kategorický výrok ve Vladivostoku proti Pchjongjangu odhaluje poměrně hodně.
Podle Putina nesmí KLDR vyvíjet rakety a jaderné zbraně. Rusko ale na svoji obranu může, Izrael taktéž… wtf?
Rusko získá sympatie USA a amerických neoconů, když odsoudí Pchjongjang a prohlásí, že neuzná jeho jaderný status. Stojí to za to? Izrael také disponuje jadernými zbraněmi, ale jeho jaderný status světové společenství uznává. Přestože izraelský jaderný program v Dimoně v Negevské poušti proběhl v rozporu s mezinárodní smlouvou o nešíření jaderných zbraní. Jenže Izrael není KLDR. To je jiná liga, v okolí Vladimira Putina je tolik členů ruského a evropského židovského kongresu [4], že není myslitelné, že by někdo v Rusku odsoudil Tel Aviv za to, že má vlastní jaderný program, který úzkostlivě nejen tají, ale stejně jako KLDR, ani Izrael do svých jaderných laboratoří nepouští mezinárodní inspektory. Jenže na rozdíl od KLDR, na Izrael si nikdo nedovolí uvalit sankce RB OSN. Tahle licoměrnost se mi opravdu nelíbí. Je třeba se tady podívat na komplexní obraz Putinova výroku, který sleduje vlastní ruské zájmy, které automaticky vyplynou z tohoto postoje. A jestli jde o správný zájem, to posuďte sami.

Vladimir Putin se stále nevzdal snahy o zrušení amerických sankcí proti Rusku. To už ale je běh mrtvého muže (dead man’s run). V této chvíli už je v ruské vládě zcela osamocen s tímto plánem, podle informací naší redakce. Před několika dny Američané zkonfiskovali Rusům další tři budovy a diplomatické mise v USA a vyhnali ruské diplomaty ve lhůtě 24 hodin [5]. Po jejich vystěhování tajná služba vylomila zámky a provedla v nich prohlídku. Sergej Lavrov oznámil, že Rusko podává žalobu k americkým soudům [6] pro porušení diplomatické imunity, dále pro porušení Vídeňských úmluv, nedovolené vniknutí na výsostné území s diplomatickým statusem a další porušení amerických zákonů a mezinárodních úmluv. Uběhne pár dnů a Vladimir Putin najednou používá newspeak amerických neoconů na adresu Pchjongjangu. Copak KLDR nemá právo mít svůj vlastní jaderný program? Copak ty americké letadlové lodě, Trumpovy výhrůžky o ohni a bouři a vojenská cvičení Američanů a Jižní Koreje v blízkosti hranic KLDR jsou provokace Pchjongjangu?
Bez jaderného programu by KLDR už neexistovala
Kdo proboha neustále uvaluje sankce na KLDR? Američané. Kde potom získává KLDR zboží a kam může Pchjongjang exportovat svoji produkci? Pouze do Číny. Tato izolace způsobuje, že na politiku KLDR má páku zase jenom Peking. Pokud by došlo ke zrušení sankcí, do země by přišly zahraniční investice, firmy, KLDR by se začala otevírat světu a protože by šlo o objektivní proces, tyto obchodní styky a provázání se světem by mělo stejný efekt, jako kdysi nastalo otevření Číny světu. Dokud bude trvat izolace KLDR, budou se v zemi prohlubovat obranné a defenzivní mechanismy a horečné zbrojení. Vedení země bude o to více utvrzováno v přesvědčení, že proti KLDR stojí v nepřátelské pozici celý svět, kromě Číny. Jedinou cestou k normalizaci situace na Korejském poloostrově je zrušení veškerých sankcí na KLDR a ukončení ekonomického embarga na tuto zemi. Američanům nesmí být dovoleno, aby měnili režimy podle toho, jak kde ve světě zrovna potřebují. Tuhle si kladou podmínky, že pro mír v Sýrii musí odejít Bašár Asad od moci. Před válkou v Iráku si kladli podmínku, že musí od moci odejít Saddám Hussein, jinak vypukne válka. Během Arabského jara tlačili na Muamara Kaddáfího, aby odešel v Libyi od moci. V tomto tlaku je podporovali i politici z EU.

Opravdu mně překvapuje, že Vladimir Putin kritizoval nejen severokorejský jaderný program, ale i program raketový. Vždyť Rusko také právě v této chvíli vyrábí nové rakety všech typů, od raket s plochou dráhou letu, přes protilodní rakety, až po nové balistické rakety Topol a Bulava. A přece Rusko a Vladimir Putin musí vědět, co by se stalo s KLDR, pokud by neměla vlastní jaderný program. Vladimir Putin to ví moc dobře, jaký osud by KLDR potkal. Takže bohužel, dámy a pánové, Vladimir Putin razí opravdu zvláštní politiku v poslední době.
Ve chvíli, kdy Sergej Lavrov varuje, že na americké útoky proti ruským diplomatům je třeba už ostře reagovat, ve chvíli, kdy i z americké strany alternativy přicházejí varovná slova Putinovi o tom, že v USA už nezbyl nikdo, kdo by chtěl přátelství s Ruskem, ve chvíli, kdy Donald Trump hrozí KLDR zničujícím ohněm a bouří, ve chvíli, kdy okolo KLDR krouží americké letadlové lodě, tak v takové chvíli Vladimir Putin obviní KLDR z destabilizace regionu? To jako myslí vážně? Mnoho lidí řekne, že Vladimir Putin hraje šachovou hru. Problém je v tom, jestli v té hře kombinací a úskoků nezačal už táhnout proti zdravému rozumu. Nejprve výzva k šíření umělé inteligence do celého světa (přestože AI má v budoucnu zcela nahradit lidský genom), teď výroky proti KLDR jako vystřižené ze slovníku amerických neoconů. Od politika formátu Putina bych očekával výzvy k ukončení eskalace, ale ne jenom ze strany KLDR, ale ze všech stran. Hlavně z té americké, sionisticko-neoconské strany. A to mi opravdu v Putinově prohlášení sakra chybí.
-VK-
Šéfredaktor AE News