Pražská ČSSD vykradla a překroutila Národním demokratům a Rozumným nápad s oddlužením českých domácností. Z dlužníků se prý nesmějí stát otroci! Tak určitě, zesnulý Altner by mohl vyprávět! Mezitím v televizi běží do omrzení reklamy na bankovní půjčky, Zonky, Kamali, Zaplo a další subjekty, které nabízí zadlužování!
Místopředseda strany a lídr pražské kandidátky ČSSD Petr Dolínek (viz. foto nahoře) představil včera v rozhovoru [1] na Seznamu plán pražských sociálních demokratů na oddlužení českých občanů a rodin, kteří dlouhodobě nezvládají splácet své závazky a mají na krku neřešitelné exekuce. Podle Dolínka by stát vykoupil pohledávky od soukromých věřitelů skrze Českomoravskou záruční a rozvojovou banku a následně by pohledávky ve vztahu k dlužníkovi řešil stát. Ten by následně buď od občanů pohledávky vymohl, anebo by je odepsal. Tady si dovolím malé rýpnutí. Pokud pohledávky nevymohl soukromý sektor, exekutoři a věřitelé, stát na tom sotva něco změni.
Podle Dolínka by oddlužení českých domácností přišlo na několik miliard korun. Vzhledem k tomu, že úhrn všech exekucí v ČR jde do stovek miliard, tak to znamená, že většina dluhů se bude asi škrtat, nikoliv platit ze státního rozpočtu. Na Seznamu je článek a video uvedeno slovy, že jde o revoluční návrh sociálních demokratů z Prahy, ale my v redakci víme, že se jedná o obyčejné vykradení volebního programu Národní Demokracie, která tento bod svého programu implementovala do volebního programu Rozumných Petra Hanniga. Jako první představili návrh na oddlužení českých rodin [2] pod názvem Milostivé léto 2018.
Podle tohoto návrhu by měly být české domácnosti oddluženy příští rok symbolicky ke 100. výročí československé a potažmo české státnosti. Název programu je odvozen od třetí knihy Mojžíšovy, kde se píše: “Padesátý rok posvětíte a vyhlásíte v zemi svobodu všem jejím obyvatelům. Bude to pro vás léto milostivé, kdy se každý vrátíte ke svému vlastnictví a všichni se vrátí ke své čeledi. (Leviticus 25:10)”. Židé měli každých 50 roků za povinnost propustit své otroky a odpustit veškeré dluhy. Podle tohoto modelu by mělo být lidem umožněno, aby mohli splácet rychleji své dluhy a aby dlužníci měli motivaci splatit alespoň něco. Zbytek by zaplatil (a seškrtal) stát (a soukromí věřitelé), úplně podle stejného schématu jako navrhuje ČSSD. Rozdíl je v tom, že ČSSD navrhuje dlužníky oddlužit z pozice státu jako věřitele, který nejprve pohledávky odkoupí (za zcela jistě jinou než nominální cenu pohledávky) a potom se snaží ji vymoci na dlužníkovi jako fyzické osobě, zatímco Rozumní navrhují tento systém ponechat ve vztahy soukromý věřitel vs. dlužník a stát by do procesu vstoupil tím, že by dluh z velké části za dlužníka hradil stát z odvodů zaměstnance, které hradí zaměstnavatel. Zde je pro představu návrh Rozumných z jejich volebního programu:
Principy oddlužení podle systému Milostivé léto 2018
- Okamžité zastavení exekucí na dlužníky, občany ČR, kteří o to požádají a splňují podmínky tohoto návrhu
- Dlužník musí nastoupit nejpozději do 3 měsíců od podání žádosti do zaměstnání a musí v následujícím běžném roce pracovat v zaměstnaneckém poměru minimálně 9 měsíců.
- Dlužník by pobíral běžnou mzdu jako ostatní zaměstnanci, pouze s rozdílem, že by si nemohl za sebe odečíst daňovou slevu 2.070 Kč.
- Na umořování dluhu věřitelům by byla každý měsíc poukazována částka zálohové měsíční daně za poplatníka (dlužníka) povýšená o uvedenou neuplatněnou daňovou slevu 2.070 Kč. V segmentu hrubých mezd od min. hrubé mzdy 11 tisíc Kč po hrubou mzdu 27 tisíc Kč se jedná se o částky 2.070 Kč – 5.430 Kč. – viz KALKULAČKA: Výpočet doby splácení
- Pokud by součet sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem a zaměstnancem a k tomu připočtená a věřitelům odvedená daň dosáhla výše dluhů občana s exekucí (nebo exekucemi), bylo by odvádění daně na účet věřitelů ukončeno. Bývalý dlužník s exekucemi by tím byl oddlužen. Zbytek dluhu by za občana uhradil stát z vybraného sociálního a zdravotního pojištění.
- Pokud by dlužník neprošel ze své viny celým procesem oddlužení a bezdůvodně ho přerušil, tento oddlužovací program by pro něj skončil, na pokrytí dluhů by byly započítány pouze stržené částky daně z příjmu a stát by si ponechal vybrané sociální a zdravotní pojištění.
- Dlužník, který by úspěšně prošel programem by, v závislosti na hrubé mzdě od 11 tisíc Kč do 27 tisíc Kč, splácel měsíčně od 7.020 Kč do 17.580 Kč, což by znamenalo jeho poměrně rychlé a jednoduché oddlužení v porovnání se současným osobním bankrotem. Například při dluhu 200 tisíc Kč by to bylo (v závislosti na hrubé mzdě) v průměru necelé 2 roky, při dluhu 500 tisíc Kč v průměru 4 roky.
- Určitou nevýhodou pro stát se může jevit to, že nebude za dlužníka inkasovat daň z příjmu a po ukončení jeho oddlužení přijde o platby sociálního a zdravotního pojištění, ale je třeba si uvědomit, že tito dlužníci stejně z mnoha procent nepracují legálně, ale přivydělávají si k sociálním dávkám na černo, takže stejně nikdy žádnou daň, ani pojištění neplatí.
Výhody:
- Okamžitě řeší nedostatek zaměstnanců, jichž se dnes nedostává do průmyslu, stavebnictví, zemědělství ani do dalších oborů. Současní nezaměstnaní jsou dle sdělení médií nepoužitelní.
- Má potenciál velmi rychle ozdravit sociální ovzduší ve společnosti (zařadit znovu do společnosti vyloučené jedince a jejich rodiny a s tím související okolnosti)
- Má výchovný a blahodárný efekt na děti, které dnes nespravedlivě trpí sociálním postavením v rodinách dlužníků a častou rozvodovostí svých rodičů.
- Má potenci zrychlit hospodářský růst a růst životní úrovně nejen dlužníků, ale i ostatních občanů.
- Stát okamžitě přestává dlužníkům platit různé dávky (v nezaměstnanosti, životní minimum, příspěvky na bydlení, otop, apod.)
- Do budoucna, po oddlužení, získává stát potenciální řádné zaměstnance, kteří budou platit daně a přispívat na sociální a zdravotní účely.
Část dluhů zaplatí stát z odvodů zaměstnance, zbytek bude odpuštěn
Program na oddlužení v podání Rozumných počítá i se zrušením soukromých exekutorů a zákazem hazardu. To je chválihodné předsevzetí, zejména zrušení soukromého businessu s exekucemi je hlavním problémem dneška. Pokud se ovšem podíváme na celý koncept z jiného úhlu, má určité nedostatky, které bohužel nelze jen tak přehlédnout. Celková vymáhaná suma všech exekucí v ČR v úhrnu je okolo 325 miliard korun [3]. To je taková darda, že ani program Rozumných, ani ČSSD, neříká nahlas jednu podstatnou věc, že se bude muset jednat o oddlužení formou tzv. státní konsolidace, tzn. brutálním odpisem dluhů s podporou a asistencí státu.
Tento systém vznikl v USA a může za určitých okolností poskytnout oddlužení lidem, kteří nezvládají splácet, ale oddlužení formou státní konsolidace je limitně omezené příjmem dlužníka a reálnými životními náklady. V USA byla státní konsolidace poskytnuta automobilkám po hypoteční krizi z roku 2008, ovšem ne americkým rodinám. Obama konsolidoval jen firmy a banky, ne obyčejné rodiny. Ty padly v USA na hubu, obrazně i doslova. Nápad hrazení části dluhu z daně z příjmu zaměstnance, z jeho odvodů sociálního a zdravotního pojištění, které hradí zaměstnavatel státu, není zase až tak úplně nový, podobný systém oddlužení funguje ve Francii, ale pokud si najedete z výše uvedeného odkazu excelovou kalkulačku, do které si sami můžete zapsat výši dluhu, tak uvidíte, že návrh Rozumných má určitou limitaci ohraničenou zhruba 500.000,- Kč dluhu. Protože při dluhu 1.000.000,- Kč by byla doba splácení přes 11 let, plus mínus. A to je nereálné.

V Česku běží 4.5 milionů jednotlivých exekucí, počet lidí v exekuci je okolo 834.000 dlužníků. Z toho vyplývá, že v průměru má jeden dlužník 5 až 6 exekucí. V reálu je to tak, že jsou dlužníci s jednou exekucí, ale klidně i s deseti a více exekucemi. Průměrná jistina na člověka v exekuci je cca. 75.000,- Kč [4]. Ale to není suma, kvůli které by člověk měl potřebovat oddlužení, i když i takových případů je dost v ČR. To hlavní, o co se hraje, je míra a výše konsolidace, jinými slovy, kolik dluhů se nakonec odepíše jako ztráta a dojde ke smazání dluhu. A tady chybí v návrhu jak Rozumných, tak i ČSSD, jedna zásadní věc, limitní faktor používaný v USA. Chybí totiž čas expirace dluhu. V USA mají pohledávky veškerého druhu časovou limitu 7 let. Pokud věřitel není nejpozději do 7 let schopen dluh vymoci, kreditní a ratingové agentury musí informaci o dluhu ze všech svých databází po 7 letech vymazat. Věřitel může uplatňovat pohledávku po 7 letech už jen a pouze u soudu, pokud se na soud už neobrátil během 7 let. Americké banky a kreditní společnosti se snaží soudům vyhýbat a přimět dlužníka ke splácení jinými cestami, protože americké soudy fungují velmi ostře a nekompromisně ve vztahu k dluhům jako takovým a hlavně k jejich likvidaci.
Exekuce v ČR nemají časovou expiraci a limitu vymáhání
Pokud se v USA dostane k soudu žaloba na majetkový nárok vyplývající z pohledávky, soud nechá zjistit majetkovou situaci dlužníka a pokud ten nedisponuje žádným majetkem, nemá na sebe napsanou nemovitosti, nemá na sebe napsané auto, které je obvykle v majetku leasingové společnosti, nemá úspory na účtech, tak soud obvykle dlužníkovi nařídí splatit jen soudní výdaje a několik procent z pohledávky věřitele, obvykle do výše několika procent. Tím je dlužník oddlužen. Věřitel tak dostane obvykle přiznáno soudem jen 2 nebo 3% z původní dlužné sumy, zbytek soud nařídí věřitelovi odepsat. Proto americké banky a kreditní společnosti nabízí dlužníkům raději konsolidace bez účasti soudu, protože dlužník je obvykle ochoten podepsat v mimosoudním urovnání (settlement) komerční konsolidaci ve výši 30% původního dluhu, což je ve skutečnosti 10x tolik, než by věřitel získal u amerického soudu.

Nic takového ale nevidím v návrzích Rozumných, ani ze strany ČSSD. Hlavním důvodem pro vznik exekucí je ochota půjčovat nesolventním subjektům, ochota cpát lidem půjčky horem dolem. Chcete příklad? Za posledních několik měsíců vzniklo v ČR několik dalších firem na půjčování peněz. Zaplo.cz, Kamali.cz, Zonky.cz. Mají dostatek peněz na televizní reklamu a vybízí neustále občany ke snadnému a rychlému zadlužování. Potom máte banky, ty nabízí kontokorenty, úvěry, půjčky. Je pěkné, že Rozumní chtějí zakázat hazard, ale nikde tam nevidím návrh na zákaz propagace půjček a zadlužování. Tyto reklamy jsou programovací nástroje určené hlavně pro mládež, pro mladé lidi, aby se naučili zadlužovat. Nikde nevidím varovné nápisy na reklamách na půjčky, stejně jako jsou varovné nápisy na tabákové výrobky. Půjčky ničí životy! Půjčky mohou vést k sebevraždě! Půjčky mohou vést k bezdomovectví! Půjčky mohou způsobovat závislost! Nelze na jedné straně oddlužovat statisíce lidí z veřejných rozpočtů (ČSSD) anebo z výběru daní a odvodů (Rozumní) a zároveň ponechat mediální prostor zahlcený bankovními a nebankovními produkty, které vedou k zadlužení.
Oddlužení neřeší příčinu, pouze následek. Nízké mzdy v ČR povedou k zadlužovací spirále obyvatelstva v nejbližších letech bez ohledu na oddlužovací programy
Stejně tak je potřeba se zamyslet nad tím, co je hlavním důvodem půjček. To není tajemství, všichni to vědí. Důvodem půjček a následně exekucí jsou nízké mzdy v ČR. Ve srovnání s Německem pracuje český dělník za třetinovou až čtvrtinovou mzdu (článek zde), ovšem ceny potravin, zboží, produktů a služeb, včetně cen nájmů a bydlení, jsou plně s Německem srovnatelné. To nedává smysl. Zatímco po roce 1989 došlo k narovnání cen zboží a bydlení se západem, o mzdách se to rozhodně říct nedá a o starobních důchodech už vůbec ne. Zatímco němečtí důchodci jezdí celoročně po světe, Egypt, Tunisko, Japonsko, Austrálie, český důchodce vyráží tak maximálně za humna do lesa na houby, aby neumřel hlady, případně obchází popelnice a kontejnery u Tesca, Kauflandu apod. Samozřejmě, že zadlužení českých domácností je problém a bude se muset najít cesta k oddlužení. Pokud se nenajde, lidé budou fungovat mimo systém a zadlužování se bude prohlubovat. Není normální, když v ČR nemají exekuce časový rámec a neexistují mechanismy časové limity pohledávky. Takový stav navozuje situaci, kdy dluhy se stávají pastí a úroky postupně navyšují dluhy do astronomických výšin. Cílem věřitele v mnoha případech není domoci se peněz, ale dosáhnout ekonomické popravy dlužníka.

Na půjčování peněz jsou potřeba pokaždé 2 subjekty. Ten, kdo si půjčuje a ten, kdo mu půjčuje. A oba dva subjekty by měly nést stejnou míru zodpovědnosti. To dnes ale neplatí. Věřitel disponuje všemi nástroji bez omezení, aby se zahojil na dlužníkovi do takové míry, že dlužníka přivede k ekonomické likvidaci. Dlužník nemá žádné obranné postavení nebo zastání u soudů, které by chránilo jeho zájmy. Protože nejen věřitel má mít své zájmy a práva, má je i dlužník. A pokud toto postavení nebude narovnáno na úrovni zákonů v ČR, potom se obávám, že projekty na oddlužení obyvatelstva řeší pouze důsledek, nikoliv příčinu. Pokud na jedné straně mají lidé nízké mzdy, ale současně všechno zboží a služby je stejně drahé jako v Německu, potom logicky to povede k zadlužování rodin. Potom logicky se z toho stane kšeft a logicky v televizi budou do omrzení běžet reklamy na půjčky, rychlopůjčky, kontokorenty. A logicky tak budou každý rok vznikat nové a nové exekuce, protože český dělník si nevydělá tolik, aby si nemusel půjčovat na zboží, které stojí stejně jako v Německu, ale dělníkova mzda je jenom čtvrtinová, proboha!
Česko je laboratoří globalistů, testuje se globální chudnutí v praxi se všemi projevy a důsledky
ČSSD zjistila pár týdnů před volbami, že zadlužení českých rodin je problém. To je docela pozdě. A je stejně podivné, že okopírovala jeden z bodů volebního programu Rozumných. Bude to znít sarkasticky, ale ČSSD má nejlepší zkušenosti s exekucemi. Tu jednu z nich, na více než 300 milionů korun, má dosud na krku a věřitel mezitím již zemřel, protože ta pohledávka právníka Altnera běží také už pomalu 20 let a to je opravdu hodně dlouhá doba. A co dělali exekutoři celou dobu? Když dluží Pepa z Horní Dolní za odvoz odpadu, hned má exekutora v baráku. Když dluží vládní strana, dluhy se neplatí a exekutoři se drží zpátky. Když lidé v Česku pracují za čtvrtinové mzdy, bylo by asi logické dlužníkům odpustit tři čtvrtiny dluhů a provést konsolidaci na 25% původních částek. Problém je v tom, že je asi velký rozdíl, když tři čtvrtiny dluhů odepíše banka dlužníkovi, která tím nic neztratí (dluh vznikl z ničeho, z jedniček a nul v počítačích banky, kde banka vytvořila peníze v podobě založení dluhu) a když naopak je bude muset odepsat fyzická osoba, která peníze musela nejprve těžce vydělat, aby je mohla příbuznému půjčit.
Jenže půjčování peněz je riziko, které nese každý, kdo půjčuje. A když se podíváte na situaci, kdy lidé si v Česku kupují méně kvalitní potraviny než na západě, ale kupují je za stejné nebo dokonce vyšší ceny a současně český dělník bere čtvrtinovou mzdu ve srovnání s Německem, tak prostě zjistíte, že ČR se stala podivným pokusem, laboratoří a experimentem procesu globálního chudnutí. Jak prodat lidem šmejdovské potraviny, za západní ceny, za východní mzdy. Je dobře, že se téma exekucí a oddlužení otevřelo, ale stále vidím, že mnoho politiků nežije v realitě a nechápou, že oddlužování je pouze řešením důsledku, ne příčiny.
-VK-
Šéfredaktor AE News