Konec síťové neutrality v USA už má i v Evropě svoji podobu, neomezená data v mobilech určená pouze pro návštěvy vybraných webů! Za návštěvy ostatních webů musíte operátorovi platit a čerpají vám data z balíčků. Cílem je snaha poskytnout lidem přístup “zdarma” jen na prověřené weby a na ty, které si to u operátora rámcově zaplatí!
Před 3 dny skončila v USA tzv. síťová neutralita [1], tedy komunikační pravidlo internetových operátorů, které zakazovalo upřednostňování nebo zpomalování některých datových paketů ve vztahu k jiným. Tato síťová neutralita zaručovala, že datová komunikace každého člověka bude operátorem zpracována stejně jako komunikace velkých firem a korporací. S koncem síťové neutrality v USA se ovšem toto radikálně změní. V první fázi se to dotkne velkých organizací a společností, které nejvíce zatěžují komunikační infrastrukturu síťových operátorů. Jedná se především o firmy Google, Facebook, Netflix, Amazon a další.
Jejich mohutné datové nároky totiž zatěžují sítě nejvíce a operátoři tak budou moci nyní po těchto firmách požadovat platby navíc, aby jejich data nebyla zpomalována. Problém je v tom, že pevné datové sítě nejsou nafukovací a když internetový provoz roste, propustnost sítí zdaleka neroste stejným tempem. Konec síťové neutrality tak povede k tomu, že velké firmy si zaplatí, aby jejich data byla přenášena rychle a přednostně a zákazníci těchto firem tak nepocítí žádnou změnu, maximálně pocítí vyšší poplatky za služby, nebo více reklamy, ze které firmy jako Google budou poplatky síťovým operátorům platit.

Jenže co malé firmy a koncoví uživatelé? Jak na tom budou třeba bloggeři nebo provozovatelé malých nezávislých serverů, např. alternativy? V první fázi nikdo nic nepocítí, ale postupně s tím, jak se bude zvyšovat monetizace přenosů dat v internetových sítích, začne docházet k tomu, že jednotlivé menší webové projekty se budou načítat pomaleji a pomaleji. První místo, kde to pocítíte, budou emailové servery u malých společností.
Zatímco Gmail nebo Yahoo vám pojede pořád rychle, protože tyto firmy si zaplatí u síťových operátorů rychlé přenosy, váš malý provider emailu na to peníze mít nebude a stahování pošty z jeho mailových serverů bude utrpením. Ještě více to pocítíte u streamování videí z internetu. Zatímco YouTube videa se budou stahovat a přehrávat rychle, přehrávání videí z alternativních zdrojů jako je třeba ruský rutube.ru bude naprosto nepoužitelné, protože ruský provozovatel nebude mít důvod platit velké peníze evropským operátorům za rychlý přenos dat, protože hlavní klientelu, která rutube generuje zisk, má v Rusku.
Globalisté odříznou americké webové služby od Evropy vlastním nástrojem Američanů, koncem síťové neutrality
To samé ale může postihnout i americké servery a jejich datové služby. Provozovatelé serverů v USA si spočítají, kde mají hlavní portfolio svých klientů, a když uvidí, že jsou to lidé v USA a v Kanadě, nebude důvod platit operátorům v Evropě za rychlá data. Mnoho amerických služeb tak bude v EU eliminováno k nepoužitelnosti, což je součástí plánu globalistů na ukončení americké moci Pax Americana. A konec síťové neutrality v USA jim přesně hraje do noty, protože jestli to někoho postihne nejvíc, budou to evropští zákazníci amerických služeb, což povede v Evropě ke snaze přejít na jiné mimo-americké webové platformy.
Tento proces nepostihne pouze ty americké společnosti, které hrají pro globalistické zájmy jako takové, a to je především firma Google. Konec síťové neutrality tak povede především k omezení amerických platforem v globalizovaném světě, což je typický krok k omezení americké moci ve světě. A je úsměvné sledovat, jak američtí politici tomu ještě tleskají, ale neuvědomují si, že si tím podřezávají pod sebou větev vlivu na informační procesy ve světě.

Co je však opravdu znepokojující, to jsou procesy v České republice, která funguje jako experimentální laboratoř s pokusnými myšmi. V Česku totiž už nějakou dobu jede v utajení projekt konce síťové neutrality, který je dovedně marketingově zamaskován, ale ve skutečnosti představuje drakonickou vizi společnosti, kde se k informacím zdarma nedostanete. Společnost O2 a hned po ní Vodafone uvedly v České republice speciální datové balíčky, které nově umožňují neomezené a hlavně rychlé datové připojení do internetu.
Má to ovšem podstatný háček. Toto neomezené rychlé připojení se týká pouze pro přístup na vybrané služby a stránky jako je Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat nebo Spotify. A proč zrovna tyto servery a služby? Protože tyto velké firmy si u O2 a Vodafone zaplatily tzv. CDA (Content Delivery Agreement), což je rámcová smlouva, kdy velká nadnárodní společnost zaplatí mobilnímu operátorovi balík peněz za to, že nebude svým mobilním klientům počítat data za přistup ke službám dané nadnárodní společnosti.
Velké nadnárodní firmy zaplatí za koncové uživatele rychlá a neomezená data, zatímco malé firmy na to nebudou mít peníze
V praxi tedy si Google, Facebook nebo Spotify firmy zaplatí u operátorů v ČR určitou sumu, tzn. zaplatí za rychlá data bez omezení pro své zákazníky a mobilní operátor jim potom nestrhává data z balíčku, mají tedy rychlý a neomezený přístup na sociální síť nebo na YouTube. Firma jako Google tak zaplatí peníze za vás, za uživatele. Jenže tohle je v EU zakázané, síťová neutralita v EU stále platí. A tak to mobilní operátoři obešli.
I když nadnárodní firmy zaplatí mobilnímu operátorovi za rychlá data pro vás, mobilní operátor vám navíc naúčtuje službu jako balíček, který si musíte koupit, abyste měli neomezený přístup na tyto služby. Asi si řeknete, proč vám operátor něco účtuje, když už jsou ta data zaplacená Facebookem a dalšími firmami? Je to kvůli legislativní kličce a ochraně operátora před žalobou. Tím, že si koupíte “navíc” neomezená data pro Facebook nebo Spotify, tak tím si kupujete službu od operátora nad rámec jeho standardních provozních podmínek, za které ovšem také platíte. Takže z hlediska striktní datové regulace v EU nejde o upřednostňování dat před jinými, jde pouze o doplněk služby. A to není zakázané.

Nikdo tak nemůže operátora obvinit z porušení síťové neutrality v EU, že by některá data preferoval před jinými, že by byla zadarmo a jiná placená, protože operátor doručí data stejně rychle v prvním i ve druhém případě, ale vtip je v tom, že u normálního balíčku se spojení ukončí po 30 minutách sledování HD videa z YouTube, protože vyčerpáte datový balíček, zatímco u speciálního tarifu s neomezenými přístupem na YouTube můžete sledovat videa neomezeně dlouho a z datového balíčku se vám nic neodečítá. Síťová neutralita neříká, jak má být co drahé nebo levné, pouze stanovuje, že všechna data v síti si musí být rovná. A v tom je ten háček, pokud si nezaplatíte data, do sítě žádná data od vás ani nepřijdou, takže ani nemohou být zpomalována. To je gól, že?
Operátor tak obchází evropské zákony o síťové neutralitě, ale ve skutečnosti síťovou neutralitu operátor tvrdě pohřbil, protože zatímco video uložené na YouTube vám s neomezeným tarifem data nespotřebovává, video uložené na jiné platformě, např. na Vimeo, vám čerpá data z balíčku. A Vimeo, jako alternativa k YouTube, není tak velká firma a gigant jako YouTube, takže nemá peníze na podpis CDA smlouvy s evropskými mobilními operátory. A protože třeba my na AE News používáme Vimeo, sami chápete, jaké konotace a důsledky toto likvidování neutrality na síti má.
Celulární sítě jsou nafukovací, na rozdíl od metalických a dokonce i optických sítí. Konec síťové neutrality dopadne nejvíce právě na pevná datová připojení
Někdo by mohl namítnout, že na pevných linkách na internetu po kabelu nebo přes WiFi budou data pořád stejně rychlá, protože mobilní sítě jsou specifické, kde je potřeba omezovat velké datové přenosy, aby nezkolabovala síť atd. To sice byla pravda před takovými 10 nebo 15 lety, ale dnes už to neplatí. Propustnost dnešních celulárních sítí je tak obrovská, že už konkuruje propustnosti metalických sítí a brzy již i sítí optický. Je to hlavně díky novým generacím duplexních vysílačů, vysoké kompresi a hlavně uvolňování televizních pásem pro mobilní data. Naopak proto hrozí, že brzy dojde k situaci, kdy provozovatelé pevných sítí, které nejdou tak snadno nafukovat jako sítě mobilní, kde se přidá frekvenční pásmo a tím se propustnost sítě zvětší, začnou omezovat síťovou neutralitu a budou požadovat stejné CDA smlouvy po velkých provozovatelích jako je Google, aby si zaplatili za rychlé spojení. A kdo si nezaplatí, tam budou uživatelovi počítána data v rámci měsíčních balíčků.

Cenzura má mnoho podob. A ta nejhorší z nich je ta, kterou nevidíte, která je indukována potají skrze vaší peněženku. Když vám nějaký web čerpá vaše předražená data v mobilu, raději na něj nejdete a otevřete si Facebook nebo CNN, protože tyto firmy si zaplatí u datového operátora CDA. A přesně tohle je cílem globalistů. Donutit finančně lidi, aby nechodili na závadové a malé weby, protože za to budou muset platit ze svých datových balíčků, zatímco přístup na velké mainstreamové servery bude pro člověka grátis, protože poplatky operátorovi zaplatí velká korporace. Čeští mobilní operátoři tak už dávno síťovou neutralitu pohřbili, je jen otázkou času, kdy se toto okopíruje k ostatním síťovým operátorům. Stejně jako si dnes lidé platí proti své vůli Českou televizi, není daleko doba, kdy i proti své vůli si budou platit neomezený datový přístup na vybrané “nezávadové” weby.
-VK-
Šéfredaktor AE News